تاثیر مستقیم انتخاب پرده در دکوراسیون داخلی

تاثیر مستقیم انتخاب پرده در دکوراسیون داخلی

یکی از بخش‌های بسیار حائز اهمیت در دکوراسیون خانه ، انتخاب پرده است که خیلی از افراد، بی‌توجه از کنار آن می‌گذرند. دکوراسیون خانه با پرده بسیار مهم بشمار می‌روند و فرقی نمی‌کند که در اتاق خواب یا آشپزخانه و اتاق نشیمن باشند، در هر صورت تأثیر بسزایی در زیبایی و حتی راحتی خانه دارند.

در انتخاب نوع پارچه پرده ­تنوع گسترده‌ای از نظر جنس مانند پنبه، کتانی، ابریشم، مخملی، و … وجود دارد. به غیر از سلیقه شخصی، عوامل تاثیر­گذار دیگری­ برای انتخاب پرده مناسب در دکوراسیون خانه شما وجود دارد­ که در ادامه این مقاله این عوامل را بررسی خواهیم کرد.

طول عمر پرده را در نظر داشته باشید

اگر­چه برخی از پارچه‌ها بسیار جذاب هستند، اما ممکن است از لحاظ دوام و کیفیت مناسب نباشند. بنابراین انتخاب پرده‌ای که عمر طولانی دارد بسیار مهم است.  با این حال، اگر اعتقاد به تغییر­دارید، می­‌توانید برای خرید هر نوع پارچه  که دوست دارید اقدام کنید.

اهمیت اندازه و سبک 

اندازه و سبک پرده بر انتخاب پارچه تأثیر می­‌گذارد. پارچه­‌های سبک وزن برای قسمت بالای پرده بهتر است. با این حال، پارچه‌­های سنگین برای درب­‌های بزرگ و پنجره­‌ها بسیار مناسب‌تر هستند .

 

در انتخاب پرده مقرون به صرفه‌ عمل کنید

همیشه نوع پارچه­ پرده را با توجه به بودجه خود انتخاب کنید. برای مثال انواع پارچه پرده ابریشمی بسیار گران هستند و ممکن است هزینه تمام شده برای شما را بالا ببرند.

انواع پارچه پرده پنبه‌ای، از ارزان‌­ترین پارچه‌­ها هستند و می‌توانند برای قسمت‌هایی از خانه که زیاد در معرض دید نیستند، مناسب باشند.

 

هماهنگ بودن پرده با اجزای محیط

در هنگام انتخاب پرده ، شما نمی‌­توانید از یک نوع پارچه برای هر اتاق استفاده کنید. برای هر محیطی پارچه مخصوصی وجود دارد. برای اتاق‌ها اغلب شما می­توانید از پارچه‌های روشن و ظریف استفاده­ کنید.

برای مثال در اتاق خواب، شما نیاز به انتخاب پرده‌ای دارید که نه بسیار نور را از خود عبور ­دهد و نه محیط را بسیار تاریک و خسته‌کننده جلوه دهد.

از انتخاب انواع پارچه پرده ضخیم برای اتاق­‌های کوچک اجتناب کنید.

پرده­‌های ضخیم باعث می­شود که یک اتاق کوچک حتی کوچک‌تر به نظر برسد. در چنین فضایی حس راحتی و آرامش نخواهید داشت.

با انتخاب پارچه‌های سبک به سوی داشتن احساس بهتر و ایجاد فضاهای بازتر در اتاق‌­های کوچک حرکت کنید.

اگر کودکی در خانه دارید یا حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید، برای جلوگیری از آسیب دیدن پرده‌ها در انتخاب پرده‌ها توجه داشته باشید که طول کوتاه‌تری را انتخاب کنید.

اگر احتمال می‌دهید در اتاق گرد و غبار بیش از حد نفوذ کند، پرده­‌هایی را انتخاب کنید که به کف نمی­‌رسند در غیر این صورت خیلی سریع کثیف خواهند ­شد.

برای حمام یا اتاق خواب و یا برای هر اتاقی که در آن شما احساس راحتی در شب را می­‌خواهید، پرده‌هایی را انتخاب کنید که می‌توانند بسته شوند.

 

تأثیرگذاری انتخاب انواع پارچه پرده بر روشنایی

نوع پارچه پرده را بر اساس نور طبیعی در مکان مورد استفاده آن انتخاب کنید. بعضی از پارچه‌­ها به علت قرار گرفتن در معرض نور شدید ­خورشید آسیب می‌­بینند و از بین می‌­روند، بنابراین در هنگام انتخاب پرده باید از استفاده چنین پارچه‌هایی در اتاق‌­های آفتابی اجتناب کنید.

پارچه‌­ای با دوام برای اتاق‌­هایی که نور شدید خورشید به آن‌ها می‌تابد انتخاب­ کنید به دلیل اینکه خورشید در نهایت به هر نوع پارچه در ­طول زمان آسیب خواهد رساند. اما برخی از پارچه‌­ها هستند که نسبت به اشعه‌­های خورشید، دوام بیشتری دارند.

برای مثال ابریشم مصنوعی، از جمله پارچه­‌هایی است که بیشترین مقاومت را در برابر نورخورشید دارد. لازم ­به ذکر است، ابریشم اگر بی‌­رنگ باشد در برابر پوسیدگی خورشید حساس خواهد بود.

اگر شما از نور طبیعی لذت می‌­برید، انتخاب پرده با پارچه‌های شفاف می‌تواند این لذت را برای شما به ارمغان بیاورد. همچنین این نوع پرده برای فضاهای­ کوچکی که می‌­خواهید آفتاب­گیر باشد، مناسب هستند، این­گونه پارچه­‌ها همچنین تهویه طبیعی را فراهم می­کنند.

پرده‌ها در تنظیم مقدار نور ورودی به داخل خانه نقش فراوانی دارند. میزان نور ورودی باید در انتخاب پرده مورد توجه قرار گیرد.

پرده­­­­­­­‌هایی نیز وجود دارند که به صورت دولایه هستند و می­توانند نور ­کافی را ازخود عبور دهند و در عین حال حریم خصوصی داخل خانه را تضمین کنند.

هنگام استفاده از این پرده‌­های دولایه­ برای اینکه عبور نور بیشتری وارد فضای اتاق شود کافی است یکی از دو پرده را کنار بزنید و پرده دیگر را به حالت باز­گذاشته ­تا از فضای خصوصی شما حفاظت ­کند.

تأثیر انتخاب پرده بر دمای محیط

برخی از پارچه‌ها در تعدیل درجه حرارت اتاق موثر هستند.

اگر در منطقه سردسیری زندگی می‌کنید، پارچه‌های سنگین به عایق کردن اتاق و افزایش بهره‌وری انرژی سیستم گرمایشی کمک می­‌کنند. برای مثال جیر و مخمل پارچه­‌هایی هستند که گرما را نگه می­‌دارند.

اگر می­‌خواهید اتاق خنک شود، در انتخاب پرده باید به سراغ پارچه کتانی یا از جنس پنبه بروید.

 

اهمیت بافت در انتخاب پرده

نوع بافت پرده از آن جهت مهم است که این اجازه را می­‌دهد تا نور از طریق آن به فضای اتاق راه پیدا کند. برای مثال اگر می‌خواهید اتاق تاریک باشد، با پارچه‌­های ضخیم پنجره را بپوشانید. با این حال، اگر می‌­خواهید اتاق پرنور باشد، پارچه‌های نازک را در انتخاب پرده لحاظ­ کنید. هنگامی ­که به پوشش زیادی نیاز دارید، یک پارچه سنگین انتخاب­ بسیار خوبی خواهد بود.

ر پارچه فضایی منحصر به فرد را ایجاد می‌کند

هر نوع پارچه فضایی متفاوت را به اتاق شما می­دهد.

اگر می­‌خواهید فضای شفاف و زیبا­ داشته باشید، در انتخاب نوع پارچه پرده به سراغ ابریشم واقعی یا ابریشم مصنوعی بروید.

اگر می‌خواهید در فضای خانه خود سادگی را مشاهده­­ کنید، پارچه کتانی­ یا مخملی را تهیه کنید.

به یاد­ داشته باشید که پارچه‌­های با بافت سنگین دارای یک فضای سنتی هستند. برای مثال برای یک فضای سنتی­، پرده‌هایی را انتخاب کنید که چند متر­ فراتر از کف اتاق قرار می­‌گیرند. در مقابل اگر بخواهید ­دکوراسیونی مدرن داشته باشید، باید از این موارد اجتناب­ کنید.

 اثرگذاری و اهمیت الگو و رنگ در انتخاب پرده

پارچه‌ها در الگوها و رنگ‌های مختلف وجود دارند.

در انتخاب پرده ، پارچه را براساس الگو و طرح رنگ اتاق خود انتخاب­ کنید.

انواع پارچه پرده باید با مبلمان شما هماهنگ باشد.

پرده‌ها باید از دکور اتاق الگو بگیرند.

بنابراین قبل از هر چیز نگاهی به رنگ و موقعیت فعلی اتاق خود داشته باشید. فراموش نکنید که هر گونه الگویی که در زمینۀ پارچه‌های مبلمان شما وجود دارد را باید در انتخاب پرده مورد توجه قرار ­دهید.

در اغلب موارد، بهتر است یک رنگ انتخاب کنید و پرده‌های خود را با رنگ اتاق تطبیق دهید. اگر شما از آن دسته افراد هستید که نمی‌خواهند رنگ پرده‌ها با رنگ دکوراسیون خانه تناقض دشته باشد، نگران نباشید. تا زمانی که رنگ‌ها مکمل هم باشند، این مسئله چندان تأثیرگذار نخواهد بود.

اگر دیوارها، فرش یا سایر اشیاء یک اتاق به رنگ روشن باشد، بهتر است پرده‌ها را به گونه‌ای انتخاب کنید که دارای یک رنگ خنثی باشند.

برای اینکه اهمیت انتخاب رنگ در پرده‌های اتاق های خود بدانید اجازه دهید مثالی را برای شما در مورد رنگ های صورتی، بنفش و قهوه ای بیاوریم.

در مورد پرده‌های به رنگ بنفش باید گفت این رنگ نور صورتی کم رنگی را ایجاد می­کند که دارای اثری آرامش بخش است. این رنگ اتاق را زنده‌تر می­کند، بنابراین انرژی بیشتری را منتقل خواهد ­کرد. صورتی و بنفش باعث سرزندگی و احساسات عاشقانه می­‌شود. همچنین بنفش و صورتی­ تأثیر خوبی بر روابط عاطفی دارند، بنابراین پرده­‌های صورتی رنگ فقط برای اتاق خواب شما مناسب است.

پرده­‌های با رنگ­ قهوه‌ای روشن باعث ایجاد یک فضای دلپذیر می­شوند. رنگ قهوه‌ای همچنین به تمرکز حواس کمک می­‌کند، ولی به یک زمینه داخلی روشن نیاز دارد تا اتاق کسل کننده نباشد.

به عنوان یک جایگزین برای تطبیق رنگ، شما می­توانید نوع بافت پرده را با دکوراسیون خانه خود مطابقت دهید. به عنوان مثال، در انتخاب پرده‌­های ابریشمی سعی ­کنید تا با یک مبل با زمینه ابریشمی مطابقت داشته باشد.

شما همچنین می‌­توانید طرح اتاق و دکوراسیون خانه خود را پر انرژی انتخاب کنید.

انتخاب پرده‌هایی که رنگ و الگوهایی متضاد را به مبلمان و دیوارها می‌­دهند، می‌تواند انرژی بیشتری را ایجاد و اتاق ساده را جالب‌تر کند.

انتخاب پرده‌ای که دارای طرح‌های سرگرم‌کننده باشد، یک راه آسان برای ارتقاء دکوراسیون خانه است.

سهولت استفاده از پرده و شستشوی آن

بسیاری از پارچه‌ها مانند ابریشم و مخملی به تمیز کردن خشک نیاز دارند. در انتخاب پرده حتما نوع پارچه را با توجه به استفاده و نگهداری لازم برای آن انتخاب کنید. برای مثال پارچه‌های سنگین مانند پارچه‌های لوکس که از جنس ابریشم یا همراه گلدوزی‌ هستند، ممکن است زیبایی داشته باشند، اما اغلب نیاز به تمیز کردن خشک دارند.

هرچند ممکن است برای اتاق‌های رسمی یا مناطقی که ترافیک رفت و آمد کم است این نوع ترجیح داده شود.

برای سهولت شستشو، پارچه‌های پنبه‌ای را انتخاب کنید که در خانه و توسط خودتان به راحتی شستشو داده ­شود.

امروزه دانشمندان و روانشناسان علاقه‌مند به رنگ، ما را در رسیدن به سطح جدیدی از درک اینکه چگونه رنگ بر زندگی، احساسات و روح ما تأثیر می گذارد، یاری می‌کنند.